top of page

РЕДАКЦІЙНА ПОЛІТИКА ТА РЕЦЕНЗУВАННЯ

РЕДАКЦІЙНА ПОЛІТИКА

Забезпечення доступу читачів до якісних матеріалів журналу

Журнал є виданням з відкритим доступом. Це означає що весь його зміст перебуває у вільному безкоштовному доступі для користувачів. Користувачам дозволяється читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, шукати або робити посилання на повні тексти статей у цьому журналі, попередньо не запитуючи дозволу у видавця або автора. Зазначене відповідає визначенню BOAI (Budapest Open Access Initiative) щодо відкритого доступу. Авторські права на надруковані матеріали залишаються у авторів. Автор несе повну відповідальність за зміст надрукованої статті та достовірність наведених у ній результатів.

Орієнтація на висвітлення широкого спектру питань історичної науки

Метою журналу є сприяння оприлюдненню результатів наукових досліджень як провідних учених, так і аспірантів, докторантів та здобувачів наукових ступенів і вчених звань. Розкриття цієї мети забезпечує координацію фундаментальних наукових досліджень фахівців та сприяє їхній актуалізації. У журналі публікуються результати наукових досліджень, оглядові статті, дискусійні матеріали, рецензії з різних галузей історичної науки.

Підтримка постійної активності видання

Пріоритетом журналу є забезпечення стабільної регулярності виходу нових випусків (виходить регулярно у червні поточного року).

Заохочення друкування якісних публікацій та підтримка моделі зразкової наукової етики у публікаціях.

Журнал підтримує основні етичні вимоги до наукових публікацій Комітету з етики в публікаціях (COPE). Ці вимоги встановлюють основні норми поведінки і обов'язків членів будь-якого професійного наукового співтовариства по відношенню один до одного і до громадськості. Вони також забезпечують право кожного автора на інтелектуальну власність. Всі залучені у процес публікації особи (редактори, автори та рецензенти) мають орієнтуватися на принципи етики у наукових публікаціях. Редакційна колегія та рецензенти журналу без упередження розглядають всі рукописи, представлені до публікації, оцінюючи кожен належним чином, незважаючи на расову, релігійну, національну приналежність, а також місце роботи автора.

Забезпечення якості надрукованих статей дієвим апаратом їх рецензування та відбору

Правила підготовки статей до видання надають можливість друку статей будь-якому науковцю у разі їхньої відповідності вимогам до якості матеріалів. До друку приймаються лише актуальні статті, що містять елементи наукової новизни та мають практичну значущість. Метою процедури контролю прийнятих до публікації статей є: забезпечення відповідності матеріалів вимогам наукового стилю викладення; стимулювання більш відповідального відношення авторів публікації до новизни викладених матеріалів та об’єктивності цитування; досягнення високого рівня цікавості надрукованих матеріалів для вітчизняної та світової наукової спільноти.

Орієнтація взаємодії авторів з редколегією на покращення якості наданих до друку статей.

Процедура рецензування передбачає роботу з внутрішніми експертами журналу, які є визнаними фахівцями у відповідній до статті сфері знань. Для цього окрім членів редколегії журнал співпрацює з широким колом науковців. Стаття приймається до друку лише після її обговорення на засіданні редколегії журналу при наявності позитивної рецензії експерта та підтримки більшістю членів редколегії, які є фахівцями у тій же галузі знань, що й автор статті. У разі аргументованої відмови рецензія та рішення редколегії надаються авторам у письмовій формі, що надає йому можливість доопрацювання статті чи заміни її іншим матеріалом.

Боротьба з необ’єктивним цитуванням

При прийнятті матеріалів до розгляду використовуються спеціалізовані програмні продукти, що визначають відсоток унікальності авторського тексту. Їхні результати роботи виноситимуться на засідання редколегії під час визначення можливості прийняття статті до друку.

Пріоритетність введення статей у світовий інформаційний простір

У журналі публікуються новаторські (ексклюзивні) статті українською та англійською мовами (за вибором автора), що не призначені для публікації в інших виданнях. З метою забезпечення доступу наукової спільноти до розробок авторів тексти статей розміщуються на сайті видання та ведеться робота з їхнього включення до бібліографічних і реферативних баз даних.

РЕЦЕНЗУВАННЯ

Рецензування статей, поданих до збірника, здійснюється з метою виявлення ступеня їхньої оригінальності, актуальності й наукової доцільності та відповідності концепції видання за допомогою оцінки матеріалів висококваліфікованими експертами. Також процедура рецензування спрямована на усунення випадків недоброякісної практики наукових досліджень та забезпечення узгодження й додержання балансу інтересів авторів, читачів, редакційної колегії та рецензентів.

Процес рецензування враховує вимоги Комітету з етики в публікаціях – Committee on Publication Ethics (COPE), досвід роботи та кращі практики провідних редакційно-наукових співтовариств, що сприяє подоланню упередженості й підвищенню об’єктивності при розгляді поданих статей.

Редакція застосовує у своїй роботі двостороннє сліпе (анонімне) рецензування (Double-Blind Peer Review). Авторам не повідомляються імена рецензентів, рецензентам не повідомляються імена авторів. Взаємодія рецензентів і авторів здійснюється тільки через уповноважених членів редакції. Рецензування відбувається на засадах конфіденційності, коли інформація щодо статті (строки отримання, зміст, етапи та особливості рецензування, зауваження рецензентів та остаточне рішення щодо опублікування) не повідомляється нікому, окрім авторів та рецензентів.

Процеси рецензування і розгляду рукописів статей є прозорими і здійснюються за загальними для всіх авторів і рецензентів правилами.

Терміни рецензування визначаються черговістю й кількістю поданих до редакції рукописів, але не більше 7 робочих днів з моменту подачі матеріалів.

Процедуру рецензування проходять всі статті, які надійшли до редакційної колегії за винятком рецензій та повідомлень інформаційного характеру.

Статті членів редакційної колегії проходять стандартну процедуру зовнішнього незалежного рецензування, організованого головним редактором. Члени редакційної колегії не беруть участі в розгляді власних рукописів.

Рецензентам не дозволяється робити копії наданої на рецензування статті або використовувати інформацію зі змісту статті до її публікації.

Порядок рецензування:

  1. Первинний контроль поданих до збірника матеріалів: відповідність всім формальним вимогам до тематики, наукового профілю, змісту, структури, обсягу та порядку оформлення статей. У випадку невідповідності формальним вимогам, матеріали можуть відразу повертатись авторам на доопрацювання.

  2. Всі надіслані матеріалі проходять перевірку з метою визначення рівня унікальності авторського тексту за допомогою відповідного програмного забезпечення. У випадку виявлення плагіату чи текстових запозичень без посилань на першоджерело, матеріали відхиляються редакцією журналу.

  3. Після первинного розгляду та перевірки щодо плагіату, рукопис направляється на рецензування.

  4. Рукописи, які надходять до редакційної колегії, спрямовуються двом рецензентам за профілем дослідження. Призначає рецензентів головний редактор збірника. Головний редактор (заступник головного редактора) визначає рецензента – спеціаліста, що має відповідну до теми статті наукову спеціалізацію і є фахівцем в даній сфері досліджень та має публікації за даною/спорідненою тематикою. Рецензент обирається або зі складу членів редакційної колегії, або за необхідності залучається зовні.

  5. Після отримання статті на розгляд рецензент оцінює можливість рецензування матеріалів, виходячи з відповідності власної кваліфікації напрямку досліджень автора та відсутності будь-якого конфлікту інтересів. У разі наявності будь-яких конкуруючих інтересів рецензент має відмовитися від рецензування і повідомити про це редакційну колегію. Остання має вирішити питання щодо призначення іншого рецензента.

  6. Рецензент надсилає до редакції збірника висновок про доречність чи недоречність друкування статті.

  7. За результатами експертного оцінювання наукової статті рецензент може:
    - рекомендувати статтю до опублікування без доопрацювання; 
    - рекомендувати статтю до опублікування після доопрацювання її автором з урахуванням зауважень та побажань рецензента;
    - рекомендувати статтю до опублікування тільки після докорінного доопрацювання з врахуванням зауважень; 
    - не рекомендувати статтю до опублікування.

  8. Якщо рецензент рекомендує статтю до опублікування після її доопрацювання з врахуванням зауважень, докорінної переробки або не рекомендує статтю до опублікування, у рецензії повинна бути вказана причина такого рішення.

  9. Редакція збірника електронною поштою відправляє авторові рецензію з результатами аналізу статті.

  10. Якщо рецензент вказує на необхідність внесення до статті певних коректив, вона направляється автору з пропозицією врахувати зауваження при підготовці оновленого варіанту статті або аргументовано їх спростувати. До переробленої статті автор додає листа, який містить відповіді на всі зауваження та пояснює всі зміни, які було зроблено в статті. Виправлений варіант повторно надається рецензенту для прийняття рішення й підготовки мотивованого висновку про можливість публікації. Датою прийняття статті до публікації вважається дата отримання редакцією позитивного висновку рецензента (або рішення редакційної колегії) щодо доцільності й можливості опублікування статті.

  11. У разі непогодженості з думкою рецензента автор статті має право надати аргументовану відповідь у редакцію журналу. У такому разі стаття розглядається на засіданні робочої групи редакційної колегії. Редакційна колегія може направити статтю для додаткового або нового рецензування іншому фахівцю та залишає за собою право відхилення статей у разі неспроможності або небажання автора врахувати побажання та зауваження рецензентів. На вимогу рецензента редакційна колегія може надати статтю іншому рецензенту.

  12. Остаточне рішення щодо можливості та доцільності публікації приймається головним редактором (або, за його дорученням, членом редакційної колегії), а при необхідності – засіданням редакційної колегії в цілому. Після прийняття рішення про допуск статті до публікації відповідальний секретар повідомляє про це автору та вказує очікуваний термін публікації.

  13. Після отримання позитивного рішення щодо можливості опублікування стаття надходить до редакційного портфелю журналу.

  14. Затверджена до публікації стаття надається технічному редактору. Незначні виправлення стилістичного або формального характеру, які не впливають на зміст статті, вносяться технічним редактором без узгодження з автором. За необхідністю або за бажанням автора рукописи у вигляді макету статті повертаються автору для схвалення.

  15. За запитом автора редакція надає йому довідку про прийняття статті до опублікування за підписом головного редактора.

  16. В разі відмови від виправлення зауважень рецензента, стаття не допускається до публікації.

  17. Рукописи статей, прийнятих до публікації, автору не повертаються.

  18. Рукописи статей, не прийнятих до публікації, разом із текстом мотивованої відмови, повертаються автору.

  19. Відповідальність за порушення авторських прав та недодержання існуючих стандартів у матеріалах статті покладається на її автора. Відповідальність за достовірність наведених фактів і даних, обґрунтованість зроблених висновків та рекомендацій та науково-практичний рівень статті несуть автор і рецензент.

Підставами для відхилення статті від опублікування є такі чинники:

  1. Перевірка рукопису статті в системі не дала позитивного результату (виявлено плагіат).

  2. Стаття не відповідає галузевому профілю збірника.

  3. У статті не витримано вимоги, передбачені стандартизованими підходами до наукових статей, що встановлені МОН України та міжнародними конвенціями.

  4. Не враховано зауваження й побажання рецензентів з приводу дискусійних питань, що виникли при рецензуванні.

  5. Редакційною колегією на підставі експертної оцінки двох рецензентів прийнято рішення про повернення авторові рукопису без права його повторного подання в редакцію.

bottom of page