top of page

БЕЛІГЕРАТИВНІ ОБ’ЄКТИ: ВІЗУАЛІЗАЦІЯ «ЗВЕРХУ»

Віталій Коржик

кандидат географічних наук, старший науковий співробітник, науковий співробітник Національного природного парку «Хотинський», м. Хотин, Україна

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6275-8819

E-mail: vpkorzhyk@gmail.com

Ключові слова: : аерофоторозвідка, белігеративні комплекси і об’єкти, дистанційний метод, історична мілітаристика

Анотація

Белігеративні форми і об’єкти усіх часів є дуже важливими для історичної мілітаристики і реконструкції ландшафтної ситуації на певні етапи взаємодії суспільства та природи. Вони чітко фіксують реальне розміщення позицій ворогуючих сил, позбавляючи ймовірностей історичних містифікацій та хибних висновків. До найтиповіших белігеративних об’єктів відносяться оборонні вали та траншеї, що в певних композиціях формують різноманітні за формою споруди військового призначення. Більша частина їх з часом руйнується і візуально щезає з поля зору дослідників. Тому їх пошук слід проводити із застосуванням методів ландшафтної візуалістики, прийнятих для дистанційного вивчення сучасного природно-антропогенного середовища, з використанням аерокосмічних знімків з доступних ресурсів Google Earth.

 Аналізуються характер лінеаментів, утворених рослинним покривом у період вегетації та безлистяний сезон на лісових землях, контактних зонах між деревною, чагарниковою, трав’янистою рослинністю та ріллям. На обезліснених землях важливою діагностичною ознакою є кольорові літологічні відмінності порід у колишніх вивалах траншей. Доволі чітко ідентифікуються сліди вибухів великокаліберних снарядів та глибокі траншеї, що красномовно свідчать про чітку локалізацію та напруженість бойових дій. Дистанційна візуалізація дозволяє прискорити їх пошук. Додатковим підтвердженням є знахідки у виявлених зонах матеріальних решток військових дій: гільз, фрагментів спорядження та іншого із застосуванням металошукачів.

На Буковині, неодноразово переритій подіями численних війн та військових конфліктів, белігеративні комплекси і об’єкти становлять цінність для реконструкцій військових ситуацій. Їх різні сценарії відтворені в наведених ілюстраціях. У подальшому функціонуванні суспільства знання про них у певній мірі дозволяють убезпечити від негативних наслідків неприбраних вибухонебезпечних пристроїв

Посилання

Заполовський, В. М. (2003). Буковина в останній війні Австро-Угорщини 1914–1918. Золоті литаври.

Коржик, В. П. (2009). Белігеративні геокомплекси Буковини як свідки історико-географічного
процесу. Науковий вісник Чернівецького університету, 480–481, 189–193.

Коржик, В. П. (2011). Ліси, знищені війною. Наукові записки Буковинського товариства природодослідників, 1 (1–2), 127–133.

Коржик, В. П. (2018). Шляхами військових подій. Буковина, XIV–XVIII cтоліття. Науковий журнал з проблем археології та давньої історії «Археологія і давня історія України», 1 (26), 259–267.

Коржик, В. П. (2018а). Белігеративні комплекси на терені національного природного парку «Хотинський». У І. І. Чорней, І. В. Скільський, А. В. Юзик (Ред). Регіональні аспекти флористичних і фауністичних досліджень (с. 123–125).

Коржик, В. П. (2021). Белігеративні пам’ятки минулого Хотинської височини: ландшафтний антураж явища. Простір в історичних дослідженнях, 2, 29–34.

Найдетальніший глобус у світі. (2023). Google Earth. https://www.google.com.ua/intl/uk/earth/

Опубліковано

31.05.2023 р.

bottom of page